کد خبر : 640
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹
-

آقایان یک لحظه از کسوت خود بیرون آیند، آیا عملکرد خود را می پذیرند؟

آقایان یک لحظه از کسوت خود بیرون آیند، آیا عملکرد خود را می پذیرند؟ / نامه سرگشاده مطهری به رئیسی درباره انتخابات / محسن رضایی: آمده‌ام تا با اراده ملت اقتصاد و معیشت مردم را نجات دهیم / لاله افتخاری: دیگر کاندیداهای اصولگرا باید به نفع رئیسی کنار بروند

آقایان یک لحظه از کسوت خود بیرون آیند، آیا عملکرد خود را می پذیرند؟ / نامه سرگشاده مطهری به رئیسی درباره انتخابات / محسن رضایی: آمده‌ام تا با اراده ملت اقتصاد و معیشت مردم را نجات دهیم / لاله افتخاری: دیگر کاندیداهای اصولگرا باید به نفع رئیسی کنار بروند
محسن رضایی: آمده‌ام تا با اراده ملت اقتصاد و معیشت مردم را نجات دهیم

نامه روحانی به رهبر انقلاب

رییس‌جمهور در جلسه هیات دولت گفت: انتخابات ریاست جمهوری مسأله بسیار مهمی است و تنها این نیست که ملت فقط به خاطر رییس قوه مجریه نظر بدهد. روحانی در این زمینه گفت: اصل و جان انتخابات، رقابت است. اگر این جان را از انتخابات بگیرید، می‌شود کالبد بی‌جان و می‌افتد. اصلش این است، یعنی یک رقابت فشرده باید باشد تا بتواند یک انتخابات واقعی را شکل دهد. دولت در این زمینه کار زیادی نمی‌توانست انجام دهد. البته من نسبت به اصل ۱۱۳ حتماً متذکر هستم و اشکال دارم، منتها اصل ۱۱۳ را هر وقت ما به شورای محترم نگهبان می‌نویسیم، آن‌ها یک تفسیری از اصل ۱۱۳ دارند که طبق آن تفسیر می‌گویند شما نمی‌توانید به ما تذکر دهید و لذا به ناچار دیروز خدمت مقام معظم رهبری نامه‌ای فرستادم و آنچه در ذهن من بود، این بود که اگر ایشان بتوانند در این زمینه کمکی انجام دهد. البته ایشان هم هر طور که مصلحت می‌دانند، به هر حال مصالح کشور است. کار را شورای نگهبان انجام می‌دهد، آقا هم معمولاً در دوره‌های گذشته کمتر وارد شدند، البته موردی بوده که ایشان فرد یا افرادی را با دستور و حکم حکومتی اضافه کردند، ولی این مربوط به مصلحت خود ایشان است. آنچه ما می‌توانستیم انجام دهیم درخواست و تقاضا از ایشان بود و اگر ایشان صلاح و مصلحت می‌دانند در این زمینه اقدامی بفرمایند. این مساله برای ما بسیار مهم است.

دستور ممنوعیت استخراج رمزارز صادر شد

حسن روحانی رییس‌جمهور در جلسه هیات دولت گفت «استخراج مجاز رمز ارزها برق زیادی مصرف نمی‌کند و حدود ۳۰۰ مگاوات است اما غیرمجازها هستند که زیاد مصرف می‌کنند؛ آنها حدود ۲هزار مگاوات استفاده می‌کنند». او تاکید کرده که «از امروز استخراج رمز ارز تا پایان شهریور ممنوع است؛ حتی آنهایی که مجاز هستند.»

توییت شیخ حسین انصاریان با هشتگ انتخابات: به حق مردم خیانت نکنید

شیخ حسین انصاریان در توییتی با هشتگ انتخابات نوشت: قرآن کریم می‌فرماید: «لاَ تَخُونُواْ»(انفال/٢٧) به حق مردم، مال مردم، ملک مردم، زمین مردم، اخلاق مردم و رفتار مردم خیانت نکنید.

لاله افتخاری: دیگر کاندیداهای اصولگرا باید به نفع رئیسی کنار بروند

عضو شورای وحدت اصولگرایان گفت: علت اینکه تعداد اصلاح طلبان در لیست تاییدیه شورای نگهبان کمتر است این بوده که جریان اصلاح طلب افرادی را به میدان آورد که شانس کمتری برای تایید صلاحیت داشتند. لاله افتخاری، فعال سیاسی اصولگرا و عضو شورای وحدت اصولگرایان در رابطه با لیستی که شورای نگهبان در خصوص اعلام صلاحیت ها برای نامزدهای ریاست جمهوری منتشر کرد، گفت: همه باید تابع نظر شورای نگهبان باشند. هر جایی سازوکار خود را دارد و اگر راهی برای اعتراض باشد، باید خود نامزدها از طریق قانونی پیگیری کنند. او افزود: البته اگر کسی برای ریاست جمهوری تایید صلاحیت نشد به این معنا که صلاحیت دیگر صندلی ها را ندارد، نیست و می‌تواند در سکان های مختلف نظام خدمت کند. افتخاری تاکید کرد: علت اینکه تعداد اصلاح طلبان در لیست تاییدیه شورای نگهبان کمتر است، این بوده که جریان اصلاح طلب افرادی را به میدان آورد که شانس کمتری برای تایید صلاحیت داشتند. او خاطرنشان کرد: شورای نگهبان جناحی عمل نمی کند و مختص به جناح خاصی نیست البته که در لیست فعلی از اصلاح طلبان هم افرادی حضور دارند که می توانند نظر مخاطبین خود را جلب کنند. این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه دیگر اصولگرایان لیست شورای نگهبان باید به نفع رئیسی کنار بروند، گفت: تصمیم حکیمانه این است که دیگر کاندیداهای اصولگرا به نفع رئیسی کنار بروند البته که برای کناره گیری عجله ای نیست و می توانند تا پایان انتخابات باقی بمانند و در نهایت کناره گیری کنند.

توضیح پسر سید حسن نصرالله درباره سرفه‌های پدرش

پسر دبیرکل حزب‌الله لبنان به حرف و حدیث‌ها درباره وضعیت سلامتی پدرش خاتمه داد. به گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، حضور سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی خود به مناسبت روز “مقاومت و آزادی” سوالاتی را در مورد وضعیت سلامتی وی نزد کاربران شبکه‌های مجازی برانگیخت، چرا که وی ضعیف و خسته به نظر می‌رسید و به سختی نفس می‌کشید. کاربران شبکه‌های مجازی این سوال را مطرح کردند که آیا دلیل سرفه‌های سید حسن و ضعیفی او در این سخنرانی ابتلایش به ویروس کرونا است یا خیر. در پی سخنرانی سید حسن نصرالله بسیاری از کاربران برای او طلب سلامتی و شفای عاجل کردند. جواد پسر سید حسن در توییتی به پیگیران سلامت پدرش اطمینان خاطر داد و نوشت، پدرش حساسیت دارد.

حسین شریعتمداری احتمال حکم حکومتی درباره انتخابات را تلویحا رد کرد

مدیر مسئول روزنامه کیهان با اشاره به لیست کاندیداها احتمال حکم حکومتی برای تایید برخی کاندیداهای رد صلاحیت شده را رد کرد.حسین شریعتمداری در قسمتی از یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: اشاره به این نکته نیز که در برخی از اظهار‌نظر‌ها مطرح شده، ضروری است و آن اینکه سال ۸۴ و در جریان انتخابات ریاست جمهوری نهم، آقای حداد عادل (رئیس ‌وقت مجلس شورای اسلامی) با ارسال نامه‌ای به محضر رهبر معظم انقلاب از ایشان درخواست می‌کند در صورت صلاحدید به شورای نگهبان توصیه کنند دایره نامزدهای واجد صلاحیت را بازتر کنند.

در نامه آقای حداد عادل خطاب به حضرت آقا آمده بود: « چنانکه مستحضرید شورای محترم نگهبان اسامی شش تن از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را که صلاحیتشان به تأیید آن شورا رسیده اعلام کرده است. اگر چه شورای نگهبان همواره سعی داشته وظیفه خطیر خود را بر اساس موازین شرعی و قانونی به انجام رساند، لکن گهگاه براساس رهنمودهای برخاسته از مصلحت‌اندیشی حضرتعالی در تصمیم خود تجدید نظر کرده است. اینک استدعا آن است در مورد اخیر نیز چنانکه تجدید‌نظر در این امر را به مصلحت و مایه تقویت مشارکت عمومی بیشتر- که مخصوصاً مورد عنایت حضرتعالی در انتخابات ریاست جمهوری بوده- می‌دانید، شورای محترم نگهبان را به توسیع دایره نامزدهای واجد صلاحیت، دلالت فرمائید».


رهبر معظم انقلاب با اجابت این درخواست طی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان، نوشته بودند:« با سلام و تحیت و تشکر از زحمات آن شورای محترم در تلاش برای احراز صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری دوره‌ نهم، با رعایت موازین قانونی در این امر، از آنجا که مطلوب آن است که همه‌ افراد کشور از صاحبان سلائق گوناگون سیاسی فرصت و مجال حضور در آزمایش بزرگ انتخابات را بیابند، لذا به نظر می‌رسد نسبت به اعلام صلاحیت آقایان دکتر مصطفی معین و مهندس مهرعلیزاده تجدید نظر صورت گیرد».


ماجرای یاد شده حکایت از آن دارد که رهبر معظم انقلاب بر توسعه دایره احراز صلاحیت‌ها با قید ضروری « رعایت موازین قانونی » تاکید دارند.بدیهی است که در عدم احراز صلاحیت برخی از نامزدهای اخیر چنانچه« موازین قانونی» کاملاً رعایت شده باشد، صورت‌مسئله با آنچه در سال ۸۴ اتفاق افتاده تفاوت جدی دارد و طبعاً ادامه ماجرا نیز با سال ۸۴ متفاوت خواهد بود.
و بالاخره در این باره گفتنی‌های دیگری نیز هست که به بعد موکول می‌کنیم.

انتقادات صریح حسین علایی از شورای نگهبان: حق تعیین سرنوشت را از اکثریت مردم گرفته اید

حسین علایی در واکنش به رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰ توسط شورای نگهبان تاکید کرد: رد صلاحیت گسترده افراد مختلف در هر انتخاباتی، باعث دور شدن از اهداف انقلاب اسلامی شده است و مشارکت کم مردم در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی نشان داد که اکثر مردم ایران خواهان تغییر این رویه هستند.حسین علایی، نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در یادداشتی نوشت: «با اعلام نتایج بررسی های شورای نگهبان و معرفی تنها هفت نفر از خیل افراد ثبت نام کرده برای رقابت های ریاست جمهوری امسال، به نظر می رسد که برای تصمیم گیرندگان اداره کشور، موضوع افزایش مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری اهمیت خود را از دست داده است و بجای آن چینش تأیید صلاحیت شده ها به گونه ای که از آن، نتیجه مطلوب به دست آید و فرد مورد نظر انتخاب شود، اولویت اول را پیدا کرده است.از سوی دیگر عملکرد شورای نگهبان در سال های اخیر نشان داده است که اصل، بر رد صلاحیت همه نامزدهای ریاست جمهوری، داوطلبین نمایندگی مجلس و علاقه مندان به عضویت در شوراهای شهر است مگر استثنا؛ بنابراین ملاحظه می شود که تقریباً تمامی روسای جمهور سابق و اکثر نمایندگان دوره های سابق مجلس شورای اسلامی برای رقابت های انتخاباتی دوره های بعد رد صلاحیت می شوند.مردم‌ انتظار دارند که معیارهای شورای نگهبان برای رد و تأیید صلاحیت افراد را مستند به قانون اساسی بدانند و مطمئن شوند که تصمیمات شورای نگهبان جایگزین حق مردم برای برگزاری انتخابات آزاد نمی شود.

در سال های اخیر روش شورای نگهبان عملاً حق تعیین سرنوشت را که با انقلاب اسلامی برای ایرانیان به دست آمده، از اکثریت مردم ایران گرفته است.مهم‌ترین خواسته مردم در جریان مبارزات علیه رژیم استبدادی شاه، برگزاری انتخابات آزاد و سالم بدون دخالت دستگاه های حکومتی بوده است.بر همین اساس بود که امام خمینی در دیدار با نمایندگان مجلس خبرگان قانون اساسی در روز ۲۷ مرداد ماه سال ۱۳۵۸ فرمودند که «اکثریت هر چه گفتند آرای ایشان معتبر است ولو به خلاف، به ضرر خودشان باشد. شما ولیّ آنها نیستید که بگویید که این به ضرر شماست. شما وکیل آنها هستید، ولیّ آنها نیستید». بنابراین حق انتخاب با خود مردم است و دیگران نباید برای سرنوشت آنها تصمیم بگیرند.به هر حال رد صلاحیت گسترده افراد مختلف در هر انتخاباتی، باعث دور شدن از اهداف انقلاب اسلامی شده است و مشارکت کم مردم در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی نشان داد که اکثر مردم ایران خواهان تغییر این رویه هستند.

حسین علایی

پنجم خرداد ماه ۱۴۰۰»

رییس ستاد مهرعلیزاده مشخص شد

رییس ستاد محسن مهرعلیزاده کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد.عباس معینی رییس ستاد محسن مهرعلیزاده کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری می‌شود.محسن مهرعلیزاده معاون رئیس دولت اصلاحات و استاندار اصفهان در دولت حسن روحانی بود.

محسن رضایی: آمده‌ام تا با اراده ملت اقتصاد و معیشت مردم را نجات دهیم

محسن رضایی در رشته توئیتی نوشت: نگهبانان دائمی ایران و انقلاب، مردمند. مردم سالاری به معنای احساس مثبت ملت به صندوق رای و انتخابات است.محسن رضایی در رشته توئیتی نوشت:ملت بزرگ ایران، برای ساختن آینده‌ای روشن و آرام و کشوری جذاب در جهان، با تمسک به خون همرزمان شهیدم و تمام شهدای تاریخ این مرز و بوم که پاسدار این میراث بوده اند، با شما پیمان میبندم که تمام تلاش خویش را در جهت احیای اقتصاد و خروج کشور از دور باطل مدیریت ناکارامد به کار گیرم.”نگهبانان” دائمی ایران و انقلاب، مردمند. مردم سالاری به معنای احساس مثبت ملت به صندوق رای و انتخابات است. در کنار آن، باید مردم سالاری اقتصادی را احیا کنیم و کشور را از شر تبعیض و فقر نجات دهیم. آمده ام تا دولت مردم را تشکیل دهم و رئیس جمهور همه شما باشم نه یک جناح خاص.ملت بزرگ‌ ایران شاهدند که بیش از بیست سال است درباره معیشت مردم و آینده اقتصاد ایران هشدار می دهم. در تدوین و ابلاغ سیاست‌های اقتصادی کشور مشاوره دادم. دولت‌ها کاری نکردند. این بار آمده‌ام تا با کنار گذاشتن هر ملاحظه‌ای، با اراده یکایک شما ملت ایران، اقتصاد و معیشت مردم را نجات دهیم.

مجلس از اقدام شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها حمایت کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه ای از اقدام شورای نگهبان در بررسی دقیق صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند.روز گذشته نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد. پرونده داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری حدود ۱۰ روز در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت.علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، محمود احمدی نژاد و مسعود پزشکیان از داوطلبان شاخصی بودند که صلاحیت آنها از سوی شورای نگهبان احراز نشده است.

پیام ضرغامی بعد از عدم احراز صلاحیت در انتخابات ۱۴۰۰

ضرغامی بعد از احراز نشدن صلاحیت در انتخابات ریاست جمهوری پیامی داد.

وَ مَنْ تَطَوَّعَ خَیْراً فَإِنَّ اللّهَ شاکِرٌ عَلیمٌ
و هر کسى به راه خیر و نیکی شتابد، خداوند شکرگزار و آگاه است. {بقره ۱۵۸}

همراهان عزیزم در سراسر کشور
با بسیاری از شما از طریق شبکه های اجتماعی آشنا شدم.
به خاطر همه‌ی تلاش‌های صادقانه و ارزشمند، بی‌توقع و خالصانه، سپاسگزارتان هستم. قلم از وصف این دوستی، رفاقت و فداکاری عاجز است. شما را می‌ستایم، دست‌تان را می‌بوسم و به آن افتخار میکنم.
ما مأمور به نتیجه نیستیم؛ مکلف به انجام وظیفه هستیم. با هم خواهیم ماند، همراه ولایت، تا صحنه‌های پر شکوه دیگر.

در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم
سرزنـش‌ها گر کند خــار مغیلان غم‌مخور

سیدعزت‌الله ضرغامی

حاج علی اکبری: امیدوارم ثمره این انتخابات تشکیل دولت جوان حزب اللهی باشد

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با تبیین ابعاد و ویژگی‌های انتخابات پیش رو، اظهار امیدواری کرد که این رویداد ملی، پرشورتر از همیشه و در کمال سلامت و امنیت برگزار شود و ثمره آن، تشکیل دولت جوان حزب اللهی و تقویت نور امید به افق روشن پیش رو در قلب مردم شریف باشد.

واکنش قاضی زاده به کنار گذاشته شدن وی از هیات رئیسه مجلس

واکنش قاضی زاده هاشمی به کنار گذاشته شدن وی از هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی؛ در برخی از مسائل با بزرگان مجلس اختلاف دارم، ممکن است برخی از من بدشان بیاید و در مجلس با من تسویه حساب هم بکنند.

خبرگزاری فارس برای اصلاح طلبان کاندیدا مشخص کرد

خبرگزاری فارس در خبری نوشت: «جبهه اصلاح طلبان ایران پس از پایان نشست خود اعلام کرد که از مهر علیزاده به عنوان کاندیدای اختصاصی حمایت می‌کند.در این جلسه تاکید شد: با توجه به اهمیت انتخابات و عدم حضور جناب محمدرضا عارف و رد صلاحیت پزشکیان به عنوان کاندیداهای اصلاح طلبان و تایید محسن مهر علیزاده معاون دولت اصلاحات از ایشان اعلام حمایت می کنیم.» این در حالی است که آذر منصوری سخنگوی جبهه اصلاحات دیروز در خبری اعلام کرد با توجه به رد صلاحیت گسترده نامزدهای مد نظر، اصلاح طلبان از هیچ نامزدی حمایت نخواهند کرد.

الهه کولایی: حقیقت انتخابات برکناری و جابجایی است نه نصب

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در کانال تلگرامی خود نوشت؛ کارل پوپر می گوید: دموکراسی، نه به معنای حاکمیت مردم است، نه حاکمیت اکثریت. مردم یا اکثریت هیچ وقت حکومت نکرده‌اند. مبنا و معیار دیگری نیاز است.الهه کولایی ادامه داد: آنچه دموکراسی را دموکراسی می‌کند، توانایی و حقِ جابجایی حاکمان است از سوی مردم، بدون خونریزی و براندازی.آنچه دیکتاتوری را دیکتاتوری می‌کند، بی‌نصیب ماندن مردم از این توان و حق است، مگر با انقلاب و سرنگونی. دموکراسی این سؤال افلاطونی را که «چه‌کس باید حکومت کند؟»، کنار می‌زند و به جای آن می‌پرسد: «چگونه باید حکومت کرد؟».چنان باید حکومت کرد که شرورترین و رذل‌ترین حاکم را بتوان پایین آورد. اگر این درس مهم و اساسی پوپر را گسترش دهیم، می‌توانیم بگوییم حکومت دموکراتیک، نهادها و قوانین و دستگاه‌هایی دارد که از این توان و حق مردم پشتیبانی می‌کنند.بر این اساس، خطاست اگر دموکراسی را به مجلس و رای و مسائلی از این جنس، کاهش دهیم. صندوق رای و مجلس، دموکراسی را تضمین نمی‌کنند.مقصود این نیست که دموکراسی بدون رای گرفتن از مردم ممکن است، بلکه هر رای دادنی، به معنای اجرایی کردن دموکراسی نیست.البته انتخابات ابزار لازم و ضروری است، اما این وسیله باید در خدمت هدف دموکراسی سازی باشد. حقیقت انتخاباتِ دموکراسی برکناری و جابجایی است نه نصب.برای دموکراسی شدن، به دستگاه و ساختاری نیاز است که از حق و حقوق مردم و در متن آن حقِ جابه جایی، پشتیبانی کند.

پاسخ محمد مطهری به اتهامات علیه خواهرزاده‌اش فاطمه لاریجانی

محمد مطهری نوشت: در این بازار داغ تهمت و شایعه‌سازی، جهت تنویر افکار عمومی با اطلاع دقیق عرض می‌کنم که ویزای خواهرزاده‌ام خانم‌ فاطمه لاریجانی در آمریکا ویزای کار از نوع H1 b است و امور دیگر مثل تابعیت و پاسپورت آمریکایی از جعلیات‌ است.محمد مطهری در یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت: در این بازار داغ تهمت و شایعه‌سازی، جهت تنویر افکار عمومی با اطلاع دقیق عرض می‌کنم که ویزای خواهرزاده‌ام خانم‌ فاطمه لاریجانی در آمریکا ویزای کار از نوع H1 b است و امور دیگر مثل تابعیت و پاسپورت آمریکایی از جعلیات‌ است.

طبعا این امر ظرف چند دقیقه با ارسال تصویر ویزا قابل راستی‌آزمایی است، زیرا کسی که ویزای یک کشوری را دارد قطعا تابعیت و پاسپورت آن کشور را نمی‌تواند داشته باشد. (در آمریکا برای گذراندن دوره تخصص فرد می‌تواند ویزای کار بگیرد).فاطمه دارای مدرک دکترای پزشکی از دانشگاه تهران با معدل A و جزء ۳۰ نفر اول کشوری در آزمون جامع پره انترنی (pre-internship) در سال ۱۳۸۹ است.او که به تقدیر الهی دوران دانشجویی‌اش مقارن با یک سال شیمی درمانی برای سرطان خون از نوع لنفوم بود، پس از پایان دوره دکتری، همراه با همسرش – رتبه ۱۰۴ کنکور پزشکی (سهمیه آزاد) و فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران – که برای گذراندن دوره تخصصی عازم آمریکا بود همراه شد و پس از پایان تحصیل به ایران باز خواهد گشت.بر خلاف شایعات، او در یک آپارتمان ۴۰ متری زندگی می‌کند و نیز عکس منتشر شده از دست دادن با نامحرم هم متعلق به فاطمه لاریجانی نیست.

شایعات دیگر درباره خواهر و دو برادر فاطمه هم دقیقا منشأش یا بی‌اطلاعی است و یا بی‌تقوایی که در صورت لزوم توضیح خواهم داد.به قول شهید مطهری، «به نفع دین تهمت زدن، به نفع دین بی‌دینی کردن است. دین اجازه نمی‌دهد ولو به نفع خودش بی‌دینی کنیم». جیفه ریاست دنیایی که جای خود دارد.

همتی: تا انتها در رقابت‌های انتخاباتی می‌مانم

عبدالناصر همتی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در اینستاگرام نوشت: تا انتها در رقابت های انتخاباتی می مانم. به دور از برداشت های ساده انگارانه در تحلیل شرایط پیچیده اقتصادی کشور، صدای اکثریت خاموش و رنجور ایران باشم.

جهانگیری پایان کار ستادهای انتخاباتی خود را اعلام کرد

معاون اول رییس جمهوری از تلاش‌های روسای ستادهای انتخاباتی برای مشارکت حداکثری قدردانی و پایان کار ستادهای انتخاباتی خود را اعلام کرد.اسحاق جهانگیری عصر امروز – چهارشنبه – در جلسه‌ای با روسای ستاد انتخاباتی خود در استان های سراسر کشور از اقدامات آنان در جهت پیشبرد برنامه‌های انتخاباتی و نیز تلاش‌های صورت گرفته به منظور زمینه سازی برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم قدردانی کرد.متن سخنرانی معاون اول رییس جمهور در جمع روسای ستادهای انتخاباتی خود متعاقبا منتشر خواهد شد.

نامه سرگشاده مطهری به رئیسی درباره انتخابات

ماینده سابق تهران در مجلس و داوطلب نامزدی در انتخابات ١۴٠٠ نامه‌ای سرگشاده خطاب به ابراهیم رئیسی منتشر کرد و

علی مطهری نوشت:
جناب حجت‌الاسلام رئیسی
دامت برکاته

با اهداء سلام و آرزوی سلامتی، از این که جناب‌عالی هم خواستار رقابتی شدن انتخابات ریاست جمهوری شده‌اید خرسند شدم. این امر نشانه آن است که ضعف عملکرد شورای نگهبان را پذیرفته‌اید. قطعاً این ضعف ناشی از نوع ترکیب و تفکر حاکم بر این شوراست.

می‌خواهم بگویم بخشی از ریشه این ضعف به خود جناب‌عالی به عنوان رئیس قوه قضائیه برمی‌گردد. حتما به یاد دارید که برای انتخاب سه حقوقدان شورای نگهبان توسط مجلس دهم شما پنج نفر را معرفی کردید.

آقای دکتر غلامی خوش‌ فکرترین آنها بود، شاید به دلیل تسلطی که بر آثار استاد مطهری دارد. اما چند دقیقه قبل از آنکه ایشان نطق خود را شروع کند از طرف یکی از سه حقوقدان دیگر شورای نگهبان با ایشان تماس گرفته و به ایشان گفته شد که انصراف بدهد تا فلان شخص رأی بیاورد. آقای غلامی هم با فشار برخی اعضای هیئت رئیسه مجلس که با آن تماس‌گیرنده هماهنگ بودند انصراف داد و بعداً در پیامکی برای من نوشت که این انصراف غیر ارادی بود.

در نتیجه مجلس می‌بایست از میان چهار نفر پیشنهادی به سه نفر رأی می‌داد. تصدیق می‌فرمایید که دست مجلس تقریباً بسته بود. اکثر این چهار نفر هم دچار جمود فکری بودند و برخی از آنها هم اساساً حقوقدان به معنی واقعی کلمه نبودند؛ در حالی که در دوره قبل آن، افراد خوش‌فکری مانند دکتر ابراهیمیان به مجلس معرفی و انتخاب شدند که فضای شورای نگهبان را تغییر دادند و در مقابل جمود فکری این شورا تا مرز استعفا ایستادند.

غرض این که معرفی حقوقدانها به شورای نگهبان از طرف قوه قضائیه می‌تواند در فضای فکری این شورا بسیار مؤثر باشد. اولاً برای انتخاب سه حقوقدان نباید کمتر از شش نفر معرفی شوند و ثانیاً این افراد باید از میان حقوقدانان سطح بالا و باتجربه و خوش‌فکر به مجلس معرفی شوند. می‌بینید یکی از آن سه حقوقدانی که با معرفی شما به شورای نگهبان راه یافتند امروز در بررسی صلاحیت یکی از نامزدهای ریاست‌جمهوری مشکل آفریده و حق او را ضایع کرده است، همان طور که در انتخابات مجلس یازدهم نیز برخورد غیرمنطقی و جمودآمیز با من داشت.به هرحال از این که به نقص فهرست منتشره شورای نگهبان از نامزدهای تأیید صلاحیت‌شده انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرده‌اید سپاسگزارم./جماران

لاریجانی پایان کار ستاد انتخاباتی خود را اعلام کرد

علی لاریجانی در جمعی از اعضای ستاد انتخاباتی اش حضور پیدا کرده و پایان کار ستاد انتخاباتی خود را اعلام کرد.

واکنش سخنگوی جبهه اصلاحات ایران به خبرسازی خبرگزاری فارس

سخنگوی جبهه اصلاحات ایران به خبری که خبرگزاری فارس منتشر کرده بود، واکنش نشان داد.آذر منصوری در توئیتی نوشت: جبهه اصلاحات ایران ⁩متشکل از ۳۱حزب اصلاح طلب و ۱۵شخصیت حقیقی است. ما امروز اعلام کردیم: «‌ با توجه به رد صلاحیت فله ای شورای نگهبان، نامزدی برای معرفی به مردم در انتخابات۱۴۰۰نداریم.»‏خبرگزاری فارس اعلام کند این جبهه ای که از آن نام برده، متشکل از چه احزاب و چه افرادی است؟؟!

کنایه سنگین مهرعلیزاده به رئیسی

محسن مهرعلیزاده در توئیتی خطاب به رئیسی نوشت: وقتی قاضی خود شما هستید، تفسیرگر و مجری قانون منصوبان شما هستند، توصیه‌ تان برای تایید صلاحیت و تلاش برای رقابتی‌تر شدن فضا را باور کنیم!؟

دهقان: صرفا کسی بخاطر تابعیت فرزندش در خارج از کشور رد صلاحیت نشده است

دهقان عضو حقوق دان شورای نگهبان درباره اینکه فردی فرزندش در خارج از کشور است و کاندیدای ریاست جمهوری است نباید دغدغه ای جز کشور خودش را داشته باشد و یک پایش در این کشور و پای دیگرش در آن کشور باشد، با این حال کسی صرفا بخاطر تابعیت فرزندش در خارج از کشور رد صلاحیت نشده است.

توضیح رئیس مجمع تشخیص مصلحت درباره انتقادات اخیرش به شورای نگهبان

عضو شورای نگهبان و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره توئیت‌های انتقادی خود نسبت به رد صلاحیت‌های جنجالی شورای نگهبان توضیحاتی ارائه داد.صادق آملی لاریجانی گفت: نهاد شورای نگهبان همواره باید محترم شمرده شود و مرز من با کسانی که از حرف هایم سوءاستفاده کردند جداست. اگر حرفی زده‌ام از سر دلسوزی برای شورای نگهبان و جهت اعتماد سازی بوده است.گفتنی است آملی لاریجانی روز گذشته در رشته توئیتی از رد صلاحیت‌های گسترده شورای نگهبان به شدت انتقاد کرد.

جلیلی: برنامه‌ های عملیاتی یا حضور در میدان تدوین کرده‌ ایم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از تدوین برنامه عملیاتی برای دولت آینده با حضور «میدانی» در سراسر کشور خبر داد.سعید جلیلی اظهار کرد: در آستانه انتخابی بزرگ برای عبور از نارسایی‌های کنونی هستیم؛ نه فقط عبور از نارسایی‌ها بلکه جهشی بزرگ و ارتقایی در سطح و شان ملت ایران.وی تاکید کرد: برای این جهش باید جهادی بزرگ انجام شود و اگر ملت و مسئولان‏، عزم جدی برای جهش جدی داشته باشیم می‌توانیم در چهار سال آینده موفقیت‌های بزرگی کسب کنیم.جلیلی لازمه تحقق این هدف را، داشتن اراده و برنامه دانست و افزود: برای این هدف به برنامه‌ای جدی مبتنی بر مطالعات عمیق نیاز است.وی گفت: ما هشت سال است که با جوانان، محققان، استادان برجسته دانشگاه‌ها‏، مدیران موفق‏، صاحبان حرف و صنایع مختلف و استفاده از تجارت جهانی به برنامه رسیدیم.نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: این طور نبوده است که این برنامه را صرفا در جلسات، بررسی کرده باشیم بلکه در میدان حضور یافتیم و به ۳۱ استان، شهرستان‌ها، روستاها و شهرک‌های صنعتی رفتیم و مسائل را از نزدیک بررسی کردیم و در جلسات مختلف در دانشگاه‌های کشور حضور یافتیم و به جمع بندی رسیدیم.جلیلی تاکید کرد: امروز کشور نه فقط به خوبی باید اداره شود بلکه باید جهشی بزرگ در پیش داشته باشیم و این هدف با همت ملت ایران و انتخاب شایسته آنان قابل تحقق است تا در چهار سال آینده بتوانیم جهشی بزرگ داشته باشیم.
وی این جهش و جهاد بزرگ را با اتکا به توانمندی‌های ملت ایران حتما قابل تحقق دانست.

آقایان یک لحظه از کسوت خود بیرون آیند، آیا عملکرد خود را می پذیرند؟

وی یادآور شد: البته من شک ندارم که روح تفکر مردم گریز و جمهور ستیز از جان دشمنان مردم در کالبدها دمیده می شود و عده ای ناآگاهانه آن را در جان خود می پذیرند.سید حسن خمینی گفت: واقعا کافی است آقایان یک لحظه از کسوت خود بیرون آیند، آیا عملکرد خود را می پذیرند؟ پشت عبارت پردازی های زیبا و رفتارهای مقدس مآبانه سنگر گرفتن و پاسخگو نبودن و در عین حال تیشه به ریشه اصیل انقلاب زدن را نمی دانم چه بنامم؟! البته در این میان رقبای انتخاباتی هم که سالم از گردنه عبور کردند آسیب دیده اند و من اگر جای آنها بودم، انصراف می دادم چرا که دولت برآمده از این انتخابات توان حل هیچ مشکلی را ندارد و خود را هم در مقابل مردم و هم در مقابل خدا مسئول خواهند یافت و ناتوان در حل مسائل صحنه را ترک خواهند کرد.

تکذیب احتمال انصراف ابراهیم رئیسی به نفع کاندیداهای دیگر

احتمال انصراف ابراهیم رئیسی به نفع کاندیداهای دیگر تکذیب شد.برنامه‌های انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی از امروز آغاز شد و اولویت اقتصاد در کمپین رییسی با برگزاری نشست مشترک با اتاق های اصناف، تعاون و بازرگانی ایران و حضور در بازار تهران کلید خورد.این در حالی است که از شب گذشته یک کانال تلگرامی و سایت خبری از احتمال انصراف سید ابراهیم رئیسی به نفع یکی از کاندیداهای دیگر در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم خبر داده بودند که یک منبع آگاه نزدیک به ستاد مرکزی ابراهیم رییسی در همین خصوص ضمن رد شایعات مطرح گفت: فعالیتهای انتخاباتی آقای رییسی و برنامه‌های تبلیغاتی ایشان با جدیت و قدرت در حال انجام بوده و از امروز وارد فاز جدیدی خواهد شد.ابراهیم رییسی با شعار «هر خانه یک ستاد» در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم ثبت نام کرده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.