کد خبر : 406
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲
-

اقدامات اولیه برای پیش‌خرید واکسن کرونا انجام شده است

اقدامات اولیه برای پیش‌خرید واکسن کرونا انجام شده است/ روابط ایران و قطر متأثر از عامل سوم نیست

اقدامات اولیه برای پیش‌خرید واکسن کرونا انجام شده است/ روابط ایران و قطر متأثر از عامل سوم نیست
اقدامات اولیه برای پیش‌خرید واکسن کرونا انجام شده است/ روابط ایران و قطر متأثر از عامل سوم نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با تأکید بر اینکه در مصوبه اخیر مجلس نظر وزارت خارجه لحاظ نشده است، اظهار کرد: رئیس‌جمهور باید قانون مربوط به این موضوع را امضا و برای اجرا ابلاغ کند و به محض اینکه توسط رئیس‌جمهور این موضوع ابلاغ شود برای همه دستگاه‌ها از جمله وزارت خارجه لازم‌الاجرا است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با تأکید بر اینکه در مصوبه اخیر مجلس نظر وزارت خارجه لحاظ نشده است، اظهار کرد: رئیس‌جمهور باید قانون مربوط به این موضوع را امضا و برای اجرا ابلاغ کند و به محض اینکه توسط رئیس‌جمهور این موضوع ابلاغ شود برای همه دستگاه‌ها از جمله وزارت خارجه لازم‌الاجرا است.

اقدامات اولیه برای پیش‌خرید واکسن کرونا انجام شده است/ روابط ایران و قطر متأثر از عامل سوم نیست

 به گزارش ایران خبر، سعید خطیب‌زاده  صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود که با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی به صورت آنلاین برگزار شده بود در پاسخ به این سوال که آیا بیانیه اخیر دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در مورد مصوبه مجلس بیانگر دیدگاه‌های وزارت خارجه نیز هست یا نه، اظهار کرد: در خصوص بیانیه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در ارتباط با این موضوع خود این دبیرخانه باید توضیح دهد ولی همان طور که پیش از این نیز گفته‌ام در این مصوبه نظرات وزارت خارجه لحاظ نشده است و ما به لحاظ رویه ای و محتوایی ایراد هایی را به این مصوبه وارد می دانیم. در مورد بیانیه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیز همان طور که اشاره کردم خود این دبیرخانه باید توضیح دهد و موضع وزارت خارجه نیز در این زمینه روشن است.
این دیپلمات ارشد کشورمان در ادامه در پاسخ به این سوال که شما اظهار کردید که مصوبه مجلس هنوز تبدیل به قانون نشده است در صورتی که به تأیید شورای نگهبان رسیده و وزیر خارجه نیز در نشست گفت و گوی مدیترانه اظهاراتی در مورد این مصوبه داشتند و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیز بیانیه ای را در این ارتباط منتشر کردند، گفت: وزیر امور خارجه در نشست گفت و گوی مدیترانه بر این موضوع تأکید کردند که اگر این مصوبه تبدیل به قانون شود لازم الاجراست.
وی خطاب به خبرنگار پرسش‌کننده گفت: تمام مراحلی که شما گفتید طی شده ولی یک مرحله هنوز طی نشده  که شما به آن اشاره نکردید و آن این است که رئیس‌جمهور باید این قانون را امضا و برای اجرا ابلاغ کند که چنین اتفاقی هنوز نیفتاده است.
وی ادامه داد: به محض اینکه این قانون توسط رئیس‌جمهور ابلاغ شود برای همه دستگاه‌ها از جمله وزارت خارجه قابل اجراست. در مورد بیانیه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیز همان طور که گفتم خود این دبیرخانه باید توضیح دهد.
خطیب‌زاده با بیان اینکه رئیس شورای عالی امنیت ملی رئیس جمهور است، ادامه داد: من نظری در مورد بیانیه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ندارم و خود این دبیرخانه باید در ارتباط با این بیانیه توضیح دهد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در سفر وزیر خارجه سوریه به تهران برنامه ای برای دیدار ایشان با مقام معظم رهبری نیز وجود دارد، گفت: برنامه ملاقات با مقام معظم رهبری طبیعتا در این سطح دیده نمی شود و برنامه ای در این خصوص وجود ندارد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با بحران قره باغ و سفر وزیر خارجه آذربایجان به تهران گفت: ما دیدگاه خود را در ارتباط با بحران قره باغ مطرح کرده ایم و تأکید داریم که باید این بحران به صورت دائمی حل و فصل شود.
وی همچنین با اشاره به برخی از نگرانی هایی که ایران در ارتباط با حضور جریان های تکفیری در نواحی مرزی کشور در پی تشدید بحران قره باغ وجود داشت، اظهار کرد: ما روابط بسیار خوبی با دو کشور آذربایجان و ارمنستان داریم. فکر می کنیم سفر وزیر خارجه آذربایجان به تهران همکاری های فی ما بین دو کشور را تسهیل می کند. انشاالله در آینده نزدیک نیز رفت و آمدهایی نیز با مقامات ارمنستان خواهیم داشت.
سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ما از هر گونه حل و فصل این بحران در منطقه از طریق سیاسی حمایت می کنیم، گفت: برخی جریان های بدخواهانه در بیرون از منطقه هستند که همکاری های دوجانبه و چندجانبه ما با کشورهای منطقه موجب ناخرسندی و عدم موفقیت آن ها شده است.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که پیش از این گفته شده بود که ایران برای پیش خرید واکسن کرونا در قالب کنسرسیوم کواکس زیر نظر سازمان بهداشت جهانی قصد دارد از دارایی های بلوکه شده خود در کشور کره استفاده کند آیا چنین اتفاقی افتاد و هزینه پیش خرید این واکسن از کجا تأمین شده است، گفت: در مورد بحث واکسن کرونا ما مسیرهای مختلفی را طی کرده ایم. همان طور که پیش از این اشاره کرده ام ما عضو کنوانسیون کواکس هستیم و وزارت بهداشت اعلام کرده که مسیر پیش خرید این واکسن انجام شده است.
این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: در مورد نقل و انتقالات مالی پیشرفت های خوبی داشته ایم که در این ارتباط باید بانک مرکزی و وزارت بهداشت اظهار نظر کنند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه این تنها مسیر ما برای تهیه واکسن نبوده است و بخش خصوصی نیز اقداماتی را انجام داده است، افزود: ما در وزارت خارجه این مسیر را تسهیل کرده ایم و آمادگی داریم به محض اینکه وزارت بهداشت در چارچوب دستورالعمل های خود و مقررات آماده اعزام هیأت های ارزیابی شد این کار را انجام دهیم.
وی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با تغییرات رخ داده در معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه و انتقادات برخی از نمایندگان در ارتباط با عملکرد این معاونت  گفت: تغییر معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه یک تغییر اداری بود. آقای انصاری معاون دیپلماسی وزارت خارجه به سن بازنشستگی رسیده بودند و قوانین در این زمینه روشن است و در همین چارچوب پس از بازنشستگی فرد جدیدی جایگزین ایشان شدند.
وی همچنین با دفاع از عملکرد معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه اظهار کرد: در امر تبادلات خارجی و روابط اقتصادی ایران با کشورهای دیگر وزارت خارجه نقش هماهنگ کننده و تسهیل کننده را دارد و دستگاه های بیشماری در کشور هستند که مسئولیت توسعه صادرات را بر عهده دارند.
خطیب‌زاده ادامه داد: وزارت خارجه در بسیاری از این ابعاد نه پول این کار را دارد و نه قانون چنین اختیاری را به او داده است و دوستانی که در ارتباط با عملکرد معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه اظهار نظر می‌کنند باید به نقش وزارت خارجه و وظایف آن در حوزه گسترش صادرات و تبادلات اقتصادی توجه کنند.
وی همچنین با تأکید بر اینکه معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه معاونت بسیار موفقی بوده است، خاطر نشان کرد: در چند روز آینده بزرگ ترین طرح مشترک همکاری های دو جانبه بین ایران و افغانستان (راه آهن خواف-هرات) افتتاح می شود. همکاری های اقتصادی ما با کشورهای همسایه مان چندین میلیارد دلار است و این ها همه ناگهانی رخ نمی دهد.
خطیب زاده خاطر نشان کرد: ما از رسانه ها و خبرنگاران می خواهیم که نگاه جناحی نداشته باشند چرا که وزارت خارجه دستگاهی فراجناحی و حاکمیتی است.
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد روابط ایران و عراق و  برخی از تلاش ها جهت خدشه وارد کردن به این روابط گفت: روابط ایران و عراق چند لایه، تاریخی و مردمی است. این روابط طبیعی است و مصنوعی نیست و اگر کشور و قدرتی هم بخواهد جنس این روابط را تغییر دهد با موانع زیادی روبرو است.
این دیپلمات ارشد کشورمان در همین چارچوب تأکید کرد: ایران و عراق مرزهای بسیار طولانی دارند. روابط مردمی و پیوست های مذهبی دارند و کسی نمی تواند به راحتی در این مسیر خللی ایجاد کند.
وی همچنین در مورد روابط عراق با کشورهای همسایه اش اشاره کرد و گفت: ما معتقدیم گسترش روابط عراق با کشورهای همسایه اش به ایجاد صلح و ثبات در منطقه کمک می کند. ما از این موضوع حمایت می کنیم.
 سعید خطیب‌زاده همچنین با اشاره به سفر فیصل المقداد، وزیر خارجه سوریه به تهران گفت: این اولین سفر خارجی وزیر خارجه جدید سوریه است . این سفر به دعوت آقای ظریف انجام شده است و وزیر خارجه سوریه علاوه بر  در دیدار با همتای ایرانی خود با تعداد دیگری از مقامات کشورمان از جمله حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان نیز  دیدار و رایزنی می‌کند. 
سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت: وزیر خارجه آذربایجان روز چهارشنبه به دعوت آقای ظریف به تهران سفر می‌کند و علاوه بر دیدار با وزیر امور خارجه ، با تعداد دیگری از مقامات کشورمان دیدار و رایزنی خواهد کرد .
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونین وزرای خارجه در ۲۶ آذرماه در وین و اینکه گفته می شود احتمالا این نشست مقدمه‌ای برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرای خارجه است، خبر درستی است، گفت: برگزاری کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونین وزارت خارجه یک امر روتین است و در صورت لزوم در سطح وزرا نیز می‌تواند این کمیسیون برگزار شود. بله صحبت هایی در این زمینه بوده است و اگر دستور کار مشخص شود این نشست می تواند در سطح وزرا برگزار شود.
خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با اظهارات اخیر وزیر خارجه عربستان مبنی بر اینکه باید ممنوعیت دائم غنی‌سازی برای ایران وضع شود و همچنین از تأسیسات نظامی مخفی ایران نیز بازرسی شود، گفت: اینکه بیش از حد به جایگاه یک کشور متوسط در منطقه بپردازیم کمکی نمی‌کند. جایگاه کشورها در نظام منطقه و عرصه بین‌الملل مشخص است.
وی خاطر نشان کرد: عربستان سعودی تاکنون رفتار نامناسبی با همسایگان خود از جمله ایران، عراق، قطر و یمن داشته است. در خصوص مسائل دوجانبه و منطقه ای باید مسیر خود را اصلاح کند.
خطیب زاده ادامه داد: در مورد موضوعات هر کسی می تواند صحبت کند ولی بهتر است در حد و اندازه خود صحبت کند که باعث بی‌آبرو شدن نکاتی که مطرح می کند نشود.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد نگاه ایران به حل و فصل اختلافات قطر با برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان و تأثیر این موضوع بر روابط تهران و دوحه نیز گفت: ما از هرگونه حل و فصل تنش‌ها در خلیج فارس استقبال می کنیم. وزیر خارجه کشورمان نیز  روز جمعه در توییتی تأکید کردند که ما در هر سطحی از حل و فصل بحران های خلیج فارس در چارچوب سیاست اصولی حسن همجواری استقبال می کنیم. ما فکر می کنیم مسیری که امارات و عربستان برای محاصره قطر طی کردند قلدری بوده و باید با حل و فصل سیاسی شرایط در خلیج فارس عادی شود.
خطیب زاده تأکید کرد: روابط ایران و قطر متأثر از عامل سوم نیست. ایران در زمان تحریم و همچنین گشایش در کنار دوستان خود در منطقه بوده و خواهد بود.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با بحث کرونا و تهیه واکسن آن اظهار کرد: پیگیری این موضوع یک مسئله ملی است. ایران عضو کنسرسیوم کواکس است و در این کنسرسیوم تمهیداتی زیر نظر سازمان بهداشت جهانی برای تهیه این واکسن طراحی شده است که کارهای اولیه برای پیش خرید آن شده و منتظر هستیم که کواکس در ارتباط با موضوع واکسن به مرحله تولید آن برسد.
وی همچنین با اشاره به رایزنی های ایران با دیگر کشورها در این زمینه گفت: وزارت بهداشت در ایران استانداردهای بسیار جدی در این زمینه دارد. با کشورهای مختلف صحبت شده است از جمله چین و اگر وزارت بهداشت و بخش خصوصی بخواهند اقداماتی را در این زمینه انجام دهند تسهیلات لازم از طرف ما فراهم خواهد شد.
وی ادامه داد: این موضوع اهمیت بسیار بالایی برای ایران دارد. مردم امین ما هستند و می دانند که آمریکا و رژیم ترامپ از تمام ابزار خود استفاده کردند تا به زعم خود به ملت ایران درد وارد کنند ولی این سیاست ها سال هاست که شکست خورده است و ما راه خود را در راستای تعامل و همکاری با کشورها و سازمان های بین‌المللی طی می‌کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ارتباط با اظهارات اخیر فرمانده پنجم ناوگان دریایی آمریکا در ارتباط با مهار ایران در آب‌های بین المللی و نوع برخورد با ایران گفت: در این ارتباط باید سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح صحبت کند. ایران همواره در آب های سرزمینی خود رفتار حرفه ای داشته است ولی آمریکایی ها در موارد زیادی تقریب های غیرحرفه ای به ناوگان دریایی ما داشتند. به آن‌ها تذکرات در این زمینه داده شده است و موارد ثبت شده است.
وی با انتقاد از حضور آمریکا در منطقه خلیج فارس که هزاران مایل از مرزهای سرزمینی‌اش فاصله دارد، گفت: منبع اصلی ناامنی در منطقه حضور غیرمحترمانه و رفتار نظامی و جنگ‌طلبانه آمریکایی‌ها در منطقه است.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه قرار است نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تغییر کند و آقای عراقچی جایگزین روانچی شود، با خبرسازی دانستن این گونه مسائل گفت: همان طور که روز گذشته نیز اشاره کردم این اخبار درست نیست. قرار نیست تغییری در نمایندگی ایران در سازمان ملل رخ دهد. آقای تخت روانچی به کار خود در نیویورک ادامه می دهند و آقای عراقچی نیز در سمت معاونت سیاسی وزارت امور خارجه در تهران به کار خود ادامه می‌دهند.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با مصوبه اخیر مجلس و اینکه در بخشی از این مصوبه یک بازه زمانی وجود دارد و در صورت بازگشت آمریکا به برجام چگونه می شود مفاد این مصوبه را در صورتی که مراحل قانونی خود را طی کند، ملغی کرد، گفت: بازگشت آمریکا به تعهدات خود در برجام ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است و اجرای این قطعنامه برای همه کشورها از جمله آمریکا الزام آور است و مفاد آن نیز کاملا مشخص است. 
وی با بیان اینکه سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران شکست خورده است و دولت فعلی آمریکا نیز متوجه این موضوع شده است، گفت: صحبت‌هایی مطرح می شود که دولت جدید آمریکا می خواهد مسیر غلط گذشته را اصلاح کند و مسیر درستی را اعمال کند و این موضوع متفاوت از مسیر مجلس است.
خطیب زاده ادامه داد: مصوبه مجلس کاملا روشن است. تفسیربردار نیست و به روشنی گفته شده که چه مسیری را باید نهادهای داخلی طی کنند و به موضوع عدم پایبندی کشورهای عضو برجام به تعهدات‌شان توجه شده است.
وی تصریح کرد: ما فکر می کنیم این مصوبه می توانست در چارچوب مصوبات قبلی شورای عالی امنیت ملی در چارچوب بهتری با ملاحظات نکات فنی نوشته شود. البته مجلس مسیر مستقلی را طی کرده و براساس نظر خود عمل کرده است.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه ژاپن نیز اعلام کرده که علاقه‌مند است در گفت‌وگوهای برجام شرکت کند و با توجه به رابطه دوستانه توکیو و تهران آیا این درخواست مورد توجه تهران قرار خواهد گرفت، اظهار کرد: ما دوست در دنیا زیاد داریم و می توانیم یک کلوپ دوستان ایجاد کنیم.
خطیب زاده با تأکید بر اینکه برجام چیزی مربوط به گذشته است و مذاکرات مربوط به آن در گذشته انجام شده است، گفت: این توافق بین المللی موافقان و مخالفان خود را داشته است، فراز و نشیب های خود را طی کرده است. با دقت نکات در آن لحاظ شده، مهر و موم شده و هر گونه دست زدن به آن از لحاظ شکلی و محتوایی به منزله پایان برجام است.
وی با تأکید بر اینکه برجام چیزی مربوط به گذشته است، خاطر نشان کرد: همکاری های ایران با ژاپن و دیگر کشورها در مجاری خود ادامه پیدا می کند. موضوع برجام موضوعی است که مربوط به رفع تحریم‌ها و عادی‌سازی پرونده هسته ای ایران بوده و در همین حد باقی خواهد ماند.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که اگر مراحل قانونی مصوبه مجلس طی شود ایران چه زمانی غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز می کند و اینکه عدم اجرای پروتکل الحاقی در این پروسه قطعی خواهد بود یا نه، گفت: مسیر قانونی در مورد این مصوبه کاملا روشن است. اگر این مصوبه تبدیل به قانون شود لازم الاجراست. مسائل فنی آن مرتبط با سازمان انرژی اتمی است. البته برخی از مسائل سیاسی را نیز دربرمی گیرد که ما باید پیگیری کنیم.
خطیب زاده با بیان اینکه بهتر بود در جریان تصویب این مصوبه به نظرات دولت و وزارت خارجه توجه می شد، ادامه داد: مسیر قانونی برای اجرای این مصوبه مشخص است. ما بسیاری از قوانینی که نظر مخالف در مورد آن ها داشته ایم را براساس تکلیف قانونی انجام داده ایم. در مورد این مصوبه نیز اگر مراحل قانونی خود را به طور کامل طی کند آن را اجرایی می کنیم و ما منتظر می مانیم که مسیر قانونی این موضوع طی شود.  
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد آخرین وضعیت پول های بلوکه شده ایران در برخی از کشورها و اینکه برخی از کارشناسان معتقدند وزارت خارجه عملکرد قابل قبولی در بازگرداندن این پول های بلوکه شده به کشور نداشته است، اظهار کرد: ما کارشناس در کشورمان زیاد داریم و یکی از خوبی های کشور ما این است که همه کارشناس هستند.
وی تصریح کرد: آشنایان به موضوع بانک مرکزی و دیگر نهادها  می دانند که وزارت خارجه با چه دقتی در حال فعالیت در این زمینه است و اگر امروز مشاهده می کنید که سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران شکست خورده این موضوع ناگهانی اتفاق نیفتاده است بلکه تمام ارکان و بخش های نظام در این ارتباط دست به دست هم داده اند و در این مسیر تلاش کرده اند.
خطیب زاده همچنین با بیان اینکه برخی از کشورها به خاطر تحریم های فراقانونی آمریکا و ترس‌شان از نوع واکنش آمریکا دچار سکته هایی در بازپرداخت بدهی های خود به ایران هستند، خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از مجاری مختلف این موضوع را پیگیری می کند. ما به صورت خستگی ناپذیر این مسیر را ادامه می دهیم. در مورد برخی از کشورها به پیشرفت هایی رسیده ایم. در مورد برخی از کشورها اشکالاتی وجود دارد و همان طور که گفتم ما مسیر خود را در این زمینه ادامه می دهیم و فکر می کنیم مسیر درستی را با همکاری نهادهای دیگر در این حوزه در پیش گرفته‌ایم.
این خبر تکمیل می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.