کد خبر : 213
تاریخ انتشار : شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹
-

بایدن با پیگیری پرونده‌های حقوق بشری، بن سلمان را در تنگنا قرار می‌دهد؟

با ورود بایدن به کاخ سفید، روابط ایران و عربستان به کدام سو می‌رود؟ / بایدن با پیگیری پرونده‌های حقوق بشری، بن سلمان را در تنگنا قرار می‌دهد؟

با ورود بایدن به کاخ سفید، روابط ایران و عربستان به کدام سو می‌رود؟ / بایدن با پیگیری پرونده‌های حقوق بشری، بن سلمان را در تنگنا قرار می‌دهد؟
آمریكا به رهبری بایدن باید از حمایت بی چون و چرای بن سلمان دست بکشد. در حالی که هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند تلاش برای آزادی در عربستان سعودی را متوقف كند، واشنگتن نقش مهمی در محافظت از حاكمان مستبد عربستان دارد، نمونه بارز آن هم تلاش مداوم رئیس جمهور دونالد ترامپ برای محافظت از قاتلان خاورمیانه است.

مداوی الراشد در میدل ایست آی نوشت: بسیاری در جهان عرب معتقدند که موفقیت جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا فقط منجر به آغاز دوره دیگری از رویکردهای نادرست در مورد مسائل منطقه‌ای خواهد شد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: با این حال رئیس جمهور منتخب یک فرصت عالی برای تغییر سیاست خارجی همیشکی آمریکا دارد. با توجه به اینکه ارزش‌های آمریکایی در زمان حضور ترامپ در کاخ سفید نادیده انگاشته شدند، حالا بایدن موقعیت بی نظیری برای بهبود جایگاه آمریکا دارا است.

بایدن برای تحت فشار قرار دادن ولیعهد سعودی جهت آزادی فمینیست‌ها، روشنفکران و فعالان سعودی که در زندان‌های پادشاهی هستند، باید سریعا اقدام کند.

آمریکا به رهبری بایدن باید از حمایت بی چون و چرای بن سلمان دست بکشد. در حالی که هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند تلاش برای آزادی در عربستان سعودی را متوقف کند، واشنگتن نقش مهمی در محافظت از حاکمان مستبد عربستان دارد، نمونه بارز آن هم تلاش مداوم رئیس جمهور دونالد ترامپ برای محافظت از قاتلان خاورمیانه است.

بایدن اکنون این فرصت را دارد تا گزارش سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در مورد قتل خاشقجی را علنی کرده و خواستار اجرای عدالت واقعی شود. این اولین گام در جهت بازگرداندن ایمان به آمریکایی است که دیگر دموکراسی و حاکمیت قانون را تبلیغ نمی‌کند.

بایدن باید اصرار داشته باشد که همکاری آینده با عربستان سعودی منوط به رعایت حقوق بشر، آزادی بیان و آرزو برای تغییر واقعی سیاسی توسط ریاض باشد. آمریکایی‌ها خوش شانس هستند که می توانند از شر مستبدین بالقوه خود خلاص شوند، فرصتی که البته سعودی ها هنوز از آن بهره‌مند نشده‌اند.

زندانهای عربستان سعودی از زندانیان سیاسی پر است زیرا حق آزادی بیان توسط محمد بن سلمان، ولیعهد، به رسمیت شناخته نمی‌شود. حمایت بایدن از آزادی زندانیان سیاسی سعودی علاوه بر اینکه مورد استقبال عموم قرار می‌گیرد، باعث اعتماد به نفس واشنگتن به عنوان قهرمان آزادی بیان در سطح جهان نیز خواهد شد.

مرکز رادیکالیسم
بایدن باید بداند که دیکتاتوری نوع ایده آلی برای حفظ ثبات و امنیت نیست، بلکه مرکزی برای ترویج بنیادگرایی، هرج و مرج و انقلاب است. آمریکا در خاک خود رادیکالیسم و تروریسم را تحت لوای عربستان تجربه کرده بنابراین باید به دنبال ریشه کن کردن آن باشد.

این به نفع منافع ملی آمریکا است که درک کند ثبات کوتاه مدت ایجاد شده تحت حکومت دیکتاتوری‌های عرب به هیچ وجه دائمی نخواهد بود چرا که عواقبی دارد که در نهایت به خاک آمریکا می‌رسد. در هر حال بایدن برای محافظت از آمریکا و احیای جایگاه آن در جهان، باید فوراً در مورد حمایت بی قید و شرط از رژیم سعودی تجدید نظر کند.

مهار توانایی‌های نظامی رژیم سعودی که عمدتا به وسیله سلاح‌های آمریکایی ایجاد شده برای ادامه جنگ ۵ ساله در یمن نه تنها این کشور فقیر را از نابودی کامل نجات می‌دهد، بلکه مهر پایانی هم به این بحران پیچیده می زند. بایدن در اینجا فرصتی دارد تا تعهد واشنگتن به دموکراسی در جهان عرب را تأیید کند.

یک مذاکره کننده بی طرف
رئیس جمهور جدید آمریکا همچنین فرصتی برای اقدام در مورد دو موضوع مهم دارد. در مرحله اول، او می‌تواند به قطب بندی منطقه بین اردوگاه‌های سعودی و ایران پایان دهد. امری که البته مستلزم بازگشت به مذاکرات با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور است.

بایدن باید بداند که عربستان سعودی هرگز نمی‌تواند به تنهایی یا حتی با کمک متحد جدید اسرائیلی خود در جنگ با ایران پیروز شود. آنها برای هرگونه رویارویی در آینده با ایران به سربازان، فن آوری و سلاح‌های آمریکایی نیاز دارند.

موضوع در اینجا پیروزی در جنگی علیه ایران نیست که فقط منجر به مرگ، فرقه گرایی و رویارویی بیشتر با منطقه شود، بلکه موضوع در اینجا ایجاد صلح است. آمریکا باید به عنوان یک مذاکره کننده بی طرف بین عربستان سعودی و ایران عمل کند. نباید فراموش کرد که مردم عربستان خواهان جنگ با ایران نیستند.

آینده بهتر
نکته اصلی که بایدن باید سیاست‌های قبلی خود را معکوس کند، تصدیق این امر است که شهروندان سعودی و به طور کلی اعراب، شایسته آینده بهتری هستند.

چهار سال حضور ترامپ لطمه بزرگی به شهرت آمریکا در جهان عرب وارد کرد و به شرکای اقتدارگرا واشنگتن اجازه داد تا سیاست های متعصبانه، پوپولیستی، آدم کش و خائنانه خود را دنبال کنند. رژیم سعودی قطعاً از تبدیل شدن کاخ سفید به مرکز حمایت از این تعصب‌ها در زمان ترامپ سود برد. اکنون وقت آن است که بایدن فشارها را بر شرکای بی قانون کشورش در منطقه افزایش دهد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.